Seychely – poznávačka na vlastní pěst

Seychely byly jedním z mých cestovatelských snů co jen mi paměť sahá. Protože pouhé trávení času v resortu či pasivní nastavení těla slunečním paprskům nikdy nebylo moje hobby, i dovolenou na Seychelách jsem si naplánovala tak, aby mi vyhovovala.

Nabídky od cestovních kanceláří jsem prošla, možná si někde z popisu vzala trošku inspirace, pokud zde zmínili místo, které při návštěvě ostrovů nesmíme opomenout. Ale trávit čas v resortu nebo na hotelové pláži, to nebyl směr, kterým jsem se chtěla vydat. Chtěla jsem víc. Proto jsem dlouhé týdny strávila plánováním a zjišťováním možností dopravy, ubytování, výletů, stravování.. zkrátka jsem chtěla být v obraze, abych mohla naplánovat itinerář a pak už si jen užívat nádherné prostředí těchto tropických ostrovů.

Na největší ostrov Mahé jsme přiletěli po ránu s přestupem v Curychu. Jak už to tak bývá, když v únoru z našeho podnebí během několika hodin vystoupíte v podnebí tropickém, byla to rána, ale ve chvíli, kdy nás přivítalo slunce nad rozpálenou plochou letiště v Mahé, ze mě spadly všechny starosti, které jsem doma zanechala a ač to zní trošku „macešsky“, zapomněla jsem pro tu chvíli i na své děti, které budou následujících 9 dní trávit s babičkou a dědou.

Protože jsme cestovali za účelem poznávání nových míst, naplánovala jsem přesuny mezi ostrovy. A z toho důvodu jsme také neměli kufry, nýbrž krosny. První ubytování jsem rezervovala na ostrově Mahé a místními autobusy, které sice nemají jízdní řád, ale prostě jezdí, jsme se k němu postupně přesunuli. Zároveň jsme si zařídili místní SIM kartu a půjčili auto, abychom mohli na Mahé navštívit co nejvíce míst.

Čtvrtý den jsme auto nechali podle instrukcí stát u přístavu a odpluli na další ostrov, Praslin. Tady jsem našla ubytování asi 1 km od přístavu a tak jsme s krosnami na zádech šli najít své útočiště. Protože je to malý ostrov, vyčlenila jsem na jeho návštěvu jen tento jediný den, kdy jsme ráno na ostrov připluli, a troufám si říci, že to stačilo. Součástí našeho ubytování byla i nabídka dopravy po ostrově, takové osobní taxi za slušnou cenu, a této nabídky jsme s vděčností také využili.

Nejdříve jsme se nechali odvézt k národnímu parku Vallée de Mai, který je součástí přírodního dědictví UNESCO. Zdejší palmový les je tvořen endemickými palmami Lodoicea maldivica (Lodoicea seychelská). Ořechy této palmy mají v průměru 40 až 50 cm a váží až 30 kg a její semeno je dlouhé okolo 30 cm, široké 20 cm a váží až 17 kg (oproti semenu běžných palem, které mají obvykle průměr okolo 3 cm). Semena této palmy se nazývají coco de mer a mají specifický tvar, připomínající plíce nebo lidské hýždě. Poté nás náš ochotný pan řidič odvezl na pláž Anse Lazio, kde jsme strávili celé odpoledne až do večerních hodin.

Další den ráno jsme se opět trajektem přesunuli na náš poslední ostrov, La Digue. Zde jsme si hned po příjezdu a ubytování půjčili kola, abychom měli pohyb po ostrově snažší. Nicméně La Digue je tak maličký, že párkrát šlápnete do pedálů a jste na konci ostrova. Na La Digue jsem chtěla hlavně kvůli přírodě a už po příjezdu jsem se cítila jako v ráji. Útesy, které obklopují tuto oázu klidu, tu střeží poklidnou atmosféru ostrova a místní lidé si svým přátelským přístupem okamžitě získali mé srdce.

Na La Digue jsme strávili celkem 3 noci a bylo to skvělé. Objeli jsme na kolech ostrov ze severu na Anse Fourmis a na jih jsme zajeli k úchvatné pláži Grande Anse a přešli na vedlejší nádhernou a klidnou pláž Petite Anse. A Samozřejmě nás naše půjčená kola zavezla i na neopomenutelnou fotogenickou pláž Anse Source d’Argent, kde bílou písčitou pláž lemují žulové balvany, které místy dramaticky vstupují azurových vod oceánu. Cestou zpět jsme projeli vanilkovými plantážemi a nemohli jsme bez povšimnutí minout ani výběh obrovských suchozemských želv.

Čas tam utíkal nějak pomaleji. Ten klid byl skutečným balzámem na duši věčně stresovanou naší uspěchanou civilizací.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek