Hypotéční trh PŘED a PO přijetí zákona 257/2016 Sb.

Po roce platnosti zákona 257/2016 Sb. můžeme reflektovat, jaký dopad měl tento zákon na hypotéční trh v České republice. Před jeho přijetím se trh vyznačoval růstovou tendencí, nízkými úrokovými sazbami a relativně snadnou cestou ke získání hypotéky. V roce 2015 bylo sjednáno hypoték v objemu přibližně 225 miliard korun s průměrnou úrokovou sazbou okolo 2%.

Po přijetí zákona došlo k několika významným změnám. Přísnější regulace a vyšší požadavky na klienty vedly k mírnému poklesu v objemu sjednaných hypotéčních úvěrů – v roce 2017 to bylo okolo 210 miliard korun. Nicméně průměrná úroková sazba se pohybovala stále nízko, okolo 2,2%. Přesto se ukazuje, že Češi stále mají zájem o vlastní bydlení, a i přes nové regulace je hypotéka stále oblíbeným řešením.

V dlouhodobém horizontu se očekává, že trh se stabilizuje a nové regulace přinesou vyšší bezpečnost a transparentnost pro klienty. Ačkoliv vstupní podmínky jsou nyní náročnější, mohou v budoucnu vést k větší ochraně spotřebitelů před potenciálním zadlužením.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek